Matovičov vesmírny koráb

Autor: Pavol Demeš | 20.2.2012 o 9:37 | (upravené 20.2.2012 o 9:54) Karma článku: 11,08 | Prečítané:  1788x

Je čoraz zrejmejšie, že niektoré  strany a ich lídri sú dnes vystavení vysokému stupňu lavínového nebezpečia, iní si to užívajú a pripravujú sa na vstup do parlamentných a vládnych  lavíc. Pred nadchádzajúcimi  voľbami sa to hemží množstvom nových strán a neobvykle vysokým počtom občianskych  kandidátov, čo rozkmitáva našu politickú scénu.

Strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča tiež vsadila skôr na širokospektrálnu kritiku pomerov a neviazané individuality ako na vyprofilovaný program.  Politický nováčik Matovič  za krátku dobu pôsobenia v Národnej rade SR, na bratislavských námestiach, či prechodoch pre chodcov ukázal svoj  komunikačný talent a životaschopnosť. Posledné prieskumné sondy naznačujú, že dopraví svoj narýchlo postavený koráb na bratislavský Vodný vrch.

Matovič a jeho sprava i zľava ostreľovaný novotvar sú znamením doby. Doby poznačenej krízami a rozkolísaním dôvery v ponovembrový  partokratický systém. Matovič intuitívne objavil na politickom trhu diery, do ktorých začal razantne vstupovať, pričom mobilizuje verejnosť najmä ťažením proti korupcii.

Tento absolvent Fakulty manažmentu UK zaujal nielen bežných ľudí, ktorých oslovil svojou priamočiarosťou, dravosťou, miernym chuligánstvom a občasnou vulgárnosťou. Uverilo mu i množstvo intelektuálov s titulmi pred menom i za menom, vrátane veteránov slovenskej politiky. Na jeho kandidátke sa objavili profesori i študenti, enviromentalista, ekonóm či evanjelizátor. Všetci títo ľudia nasadli do Matovičovho korábu, v ktorom sa on  trúfalo a provokačne posadil až na koniec 150 člennej posádky. Do úplného čela vyzdvihol známeho intelektuála, fyzika a novinára Martina Mojžiša. Toho i ďalšie osobnosti politického a verejného života projekt oslovil. Pojali predstavu, že nová strana im umožní v parlamente bojovať s partokraciou, individuálne presadzovať svoje predstavy o  spravodlivosti a profesionalite. Uverili Matovičovým slovám, že budú slobodní a žiadne „cvičené opice", ako  tomu vraj býva v iných stranách.

Všetko vyzeralo sľubne až do neočakávaného momentu, kedy magister Matovič prišiel začiatkom februára s požiadavkou prevetrať na detektore lži profesora Petra Zajaca a docenta Vladimíra Palka. Urazení a dotknutí sa odmietli  predsedovi strany podriadiť. V parlamente pred kamery nastúpila tak trochu tragikomicky skupina vzbúrencov vedená docentom Mojžišom a oznámila odchod z volebnej súťaže. Podľa viacerých predpokladov by to malo začínajúcu stranu rozložiť. Odchádza predsa  líder kandidátky Mojžiš, známy novinár Korda, známy herec Bučko, ostrieľaní politici Mikloško, Palko a Dostál. A následne niekoľkí ďalší ľudia. Stranu to však evidentne nepotápa, pretože politika sa neriadi akademickou logikou.  Matovič predviedol premyslený a drsný ťah, v ktorom mu zopár odídených  osobností pomohlo na politickú obežnú dráhu ako palivo v odvrhnutom prvom stupni rakety.  Letový denník Matovičovho korábu bude ešte zaujímavým čítaním.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?