Orbánova kolónia

Autor: Pavol Demeš | 28.3.2012 o 10:31 | (upravené 28.3.2012 o 11:15) Karma článku: 7,92 | Prečítané:  894x

Keď revolúcia, tak revolúcia. Keď história, tak história. Maďari to jednoducho vedia. Vedia sa kolektívne nadchnúť svojou jedinečnosťou a výnimočnosťou, dojme ich kontinuita vlastného dejinného utrpenia mixovaného s revolučným heroizmom nebývalých rozmerov.

Na deň výročia revolúcie a boja za nezávislosť z rokov 1848 a 1849 zaplavili 15. marca Budapešť státisíce ľudí s trikolórami na hrudi. Vláda mala svoje vlastné zhromaždenie, samozrejme najväčšie. Ústavnou väčšinou obdarený ministerský predseda Viktor Orbán to využil na posolstvá určené domácemu i medzinárodnému spoločenstvu. Pred budovou parlamentu sa prihovoril obrovskému davu ľudí ako sebavedomý dedič najstatočnejších bojovníkov za slobodu. Po pohladení národných citov a navodení pocitu spolupatričnosti všetkých Maďarov, prišla na rad "necitlivá" Európa.

Najviac to schytala Európska únia a jej byrokrati, ktorí začali Maďarsko v ostatných mesiacoch upozorňovať a trestať za odklon od politických a ekonomických pravidiel. Brusel Orbánovmu režimu okrem iného vyčíta porušovanie európskych demokratických noriem a legislatívne kroky vedúce k obmedzeniu nezávislosti médií, súdnictva a suverenity centrálnej banky.

Z Orbánových úst zazneli i tieto slová: "Nebudeme kolóniou!... Maďari nebudú žiť podľa diktátu cudzincov, nevzdajú sa svojej slobody a nezávislosti, a preto sa nevzdajú ani svojej ústavy, konečne zrodenej po dvadsiatich rokoch." A napokon: "Ak sa včas nespamätáme, nakoniec sa ešte Európa stane kolóniou moderného finančného svetového poriadku!"

Slovník premiéra členskej krajiny EÚ, ktorá je navyše vo vážnych finančných problémoch a očakáva od únie pomoc, je ďaleko za rámcom slušnosti. Hovorca predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa na adresu hrubých výpadov Orbána na adresu EÚ povedal: "Tí, ktorí porovnávajú Európsku úniu so Sovietskym zväzom, ukazujú úplné neporozumenie toho, čo je demokracia, a ukazujú nedostatok rešpektu voči tým, čo bojovali za slobodu a demokraciu."

Vývoj v Maďarsku a spory s úniou už prekračujú hranice štandardnej politiky a diplomatického dohadovania. To, čo mal človek možnosť v marcový slnečný deň v Budapešti zažiť, neboli iba svojsky poňaté národné slávnosti. Uniformy v uliciach mesta nepatrili nadšencom z folklórnych skupín či z krúžkov historického šermu. V panoptiku uniformovaných postáv a postavičiek zlovestne pôsobili najmä početní príslušníci paramilitantnej maďarskej gardy ako vystrihnutí z fašistických filmov pre pamätníkov.

Maďari veriaci Orbánovi a radikálom z ultrapravicového Jobbiku sa zomkýnajú a sú v duchu tradícií ochotní prinášať obete. Snažia sa pritom získavať i Maďarov žijúcich v okolitých štátoch vrátane tých našich z tzv. Felvidéku. Tých, čo sa tomuto svojráznemu národnému zjednocovaniu nepodriaďujú, nazývajú zradcami. Predstavitelia domácej politickej opozície a občianskej spoločnosti indikujú systematické porušovanie základných občianskych práv. Tento trend napokon podchytila i nedávna správa prestížnej americkej organizácie Freedom House.

Zostáva otázkou, ako na tento vývoj bude v budúcnosti reagovať ostatná časť obyvateľstva a dosiaľ marginalizovaná opozícia. Ak Brusel a členské štáty EÚ vrátane Slovenska nechcú riskovať radikalizáciu v stredoeurópskom priestore a prípadné vystúpenie Maďarska z únie, tak musia oveľa vážnejšie a systematickejšie sledovať, čo sa v tejto krajine deje a zároveň hľadať nové formy dialógu s Budapešťou. A nielen s tou oficiálnou.

Vyšlo v denníku Pravda, 27. marca 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?