Druhý Fico, tretí sektor

Autor: Pavol Demeš | 30.3.2012 o 8:57 | (upravené 30.3.2012 o 9:10) Karma článku: 7,91 | Prečítané:  1165x

Už to nie je ten Róbert Fico ako z čias nedávneho vládnutia s Jánom Slotom a Vladimírom Mečiarom. Zhodujú sa mnohí. Čerstvý volebný víťaz je uvoľnenejší, dokonca sa usmeje na novinára a podá mu ruku.  Je veľkorysejší k opozícii, hľadá konsenzus a do kabinetu vpúšťa  i profesionálov-nestranníkov. Je to skrátka druhý Fico.

Na preberanie kľúčov od paláca, ktorého interiér už dobre pozná, sa budúci premiér starostlivo pripravuje. Takmer každý deň prekvapí novinkou o obsadenom poste, alebo novom zámere. Najnovšie to bolo  stretnutie so sociálnymi partnermi, ktorých skladbu si evidentne starostlivo premyslel a vyslal  signál o tom,  koho považuje za politicky relevantného  a komu dáva šancu pripraviť námety do programového vyhlásenia vlády.

Za rokovací stôl do Hradnej vinárne  prizval predstaviteľov odborov, zamestnávateľov, zamestnancov, samospráv , katolíckej a evanjelickej cirkvy, SAV a Slovenskej rektorskej konferencie. Pre niektorých bolo prekvapením, že zástupcovia tretieho sektora na debatu prizvaní neboli. Vidím minimálne dva dôvody prečo sa tak budúci premiér rozhodol : 1) Róbert Fico doposiaľ vníma tretí sektor  ideologicky a spája ho s pravicou, ktorú práve en bloc porazil.  2) Budúci šéf vlády  akcentuje rolu štátu a bude sa mu evidentne oveľa ľahšie spolupracovať s hierarchickými inštitúciami, kde je jasné, kto je na ich čele a kto má v spoločnosti náležitý vplyv.  V prípade ideovo pestrého  tretieho sektora, zloženého z vyše tridsať tisíc subjektov,  to zďaleka nie je jednoznačné.

Neprítomnosť  zástupcov tretieho sektora na spomínanom sekulárno-cirkevnom  obede  nepovažujem za tragédiu. Naopak. Ďalšie vťahovanie do úzkych vládno-mimovládnych zväzkov by nám neprospelo. Otupilo by to našu nezávislosť, akčnosť  a schopnosť alternatívnych pohľadov pri našom verejnoprospešnom pôsobení. R. Fico na spomínanom stretnutí povedal, že „by bolo chybou nevyužiť potenciál a myšlienky sociálnych partnerov". Aj keď to nie je  jednoduché, my predsa máme možnosť sa za naše myšlienky postaviť a presadzovať ich. Žijeme v otvorenej spoločnosti.  Budeme sa však musieť oveľa kritickejšie pozrieť na vlastné účinkovanie i na chyby, ktorých sme sa dopustili. Zamyslieť sa nad vlastnými kapacitami a položiť si otázku, ako nás dnes vníma verejnosť, médiá a politickí aktéri.

Pri zdôrazňovaní našich oprávnených požiadaviek  musíme presvedčivejšie ukázať,  čo prinášame do spoločnej domácnosti, ktorú čakajú neľahké časy. Vytvorenie efektívnych aliancií a nových foriem komunikácie s predstaviteľmi nastupujúcej vládnej moci je pre nás akútnou výzvou. Tretí sektor to nie sú len niektoré  známe tváre z médií a kritici politikov, ale predovšetkým množstvo angažovaných a  skúsených ľudí z terénu, kam štát nemá šancu ani len dovidieť.

Róbert Fico a jeho nová vláda nevyrieši s rukou vo vrecku problémy zdravotníctva, školstva, sociálne odkázaných, životného prostredia, kultúry, korupcie, postavenia Rómov a mnohé ďalšie, kde už dlhodobo pôsobia mimovládne organizácie. Očakávam, že nová vláda a jej rezorty si dajú námahu a objavia aj značný analytický potenciál slovenských think tankov v oblasti domácej a zahraničnej politiky  a pri šírení dobrého mena Slovenska v zahraničí.  No a napokon, v treťom sektore sú jednotlivci a organizácie, ktoré premiérovi Ficovi a jeho jednofarebnej vláde pomôžu v občianskej kontrole výkonu moci. V tom sme pri všetkej skromnosti lepši ako jeho sociálni partneri.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?